Seši gulbji un pieci teātri
Par Jaunā Rīgas teātra pārbūvi un tai veltīto grāmatu
Jaunā Rīgas teātra pārbūve izvērtās par mediju ziņu seriālu ar skaļiem virsrakstiem, politiskiem apvainojumiem un teātra darbinieku performancēm. Divu kārtu konkursu un septiņus gadus ilgušo būvniecību procesu noslēdzot, arhitektes Zaigas Gailes birojs izdevis grāmatu, turpinot izdevumu sēriju par realizētajiem projektiem. Grāmatas nosaukums Māja ar sešiem gulbjiem uzdod mīklu par nelielas detaļas lielo nozīmi. Saturā atklātas arhitektūras un vēstures, māju cēlušo cilvēku un piecu tajā mitušo teātru dzīves slēptās drāmas. Arī būvupuri.
Kas ir aiz fasādes, zem stiklā un metālā mirdzošās, glancētās virskārtas?
Rekonstrukcijā pārradītais teātris skatītāju ieaicina no aizskatuves, galvenā ieeja vairs nav no parādes puses, bet gan no pagalma. Plašā pasāža no ielas ved gar dekorāciju liftu, tur sašaurinās, tādēļ perspektīva rada gara gājiena iespaidu. Var uzkavēties pie afišām un iezīmētās ēkas pamatakmens vietas, kur atrasta laika kapsula. Cinkotā lāde un tajā atceļojušie vēstītāji ir nodoti Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam, skatlogā apskatāmas precīzas un patinētas dokumentu un priekšmetu kopijas. Mājīgais pagalms saglabājis atpazīstamību un piedāvā vietu atelpai, pirms iet uz izrādi. Trešā stāva līmenī pār pagalmu kā čūska vijas stiklota pāreja, kas savieno korpusus. Virpuļdurvis. Vestibils. Atvērtas kāpnes uz otro līmeni, Jaunās zāles vestibils pa kreisi un Lielās zāles – pa labi. Jauns Jaunais Rīgas teātris.
ARHITEKTŪRA. ARHI-TEKTONIKA. ARHEOLOĢIJA
Grāmatas struktūra saspēlē ar arhitektūru. Grāmata atklāj paveikto teātra nama izpēti, tā ir skaidrojoša vārdnīca, starp tās lapām ieslēptā laika līnija kopsavelk vēsturisko notikumu virkni. Tekstu korpusu veido divi lielāki pamatbloki – Anitas Vanagas raksts Viena māja – pieci teātri un Zaigas Gailes Jaunā Rīgas teātra projekta apraksts.
Grāmatu ievada Pētera Bankovska eseja Skatuve ir bezgalība. Kam gan vajadzīgs teātris? «Kas tu tāds esi, kas te vispār ir?» – jautā ievada autors. Vai varbūt jautātājs ir Šekspīrs? Esejas ilustrācijai izvēlēts Viljama Šekspīra portrets un lugas Kā jums tīk monologa citāts no 1632. gadā Londonā izdotā dramaturģijas sējuma. Šajā namā tas pirmo reizi skanējis latviski: «Ir milzu teātris šī pasaule,/Un visi ļaudis tanī aktieri.» Caur tekstuālās telpas dimensiju atveras ilgstamība, kur lasītājs kļūst par skatītāju. Lai ieskatītu paša piešķirto jēgu. Esejas finālā atbildi «čukst balss no sufliera būdas», jo «skatuve ir bezgalība, tā aizvien plešas plašumā, lai visiem pietiktu vietas». Metafora piešķir veiktajai izpētei un paveiktajam būvvaroņdarbam mērogu.